Türkiye Cumhuriyeti

Kuveyt Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Türkiye-Kuveyt İkili İlişkileri, 17.03.2016

 

 

TÜRKİYE-KUVEYT İKİLİ İLİŞKİLERİ

 

1961 yılında bağımsızlığını kazanan Kuveyt’le 1969 yılında Beyrut Büyükelçiliğimizin akredite edilmesiyle diplomatik ilişki kurulmuş, ülkede yerleşik Büyükelçiliğimiz ise 1971 yılında açılmıştır. Kuveyt’in Ankara’daki Büyükelçiliği 1972 ve İstanbul’daki Başkonsolosluğu ise 2005 yılında faaliyete geçmişlerdir.

 

Türkiye, Kuveyt tarafından önemli bölgesel bir güç olarak görülmekte, ülkemizle ilgili iç ve dış gelişmeler yönetim, basın ve kamuoyu tarafından yakın bir ilgiyle izlenmektedir. İkili ilişkilerimiz son yıllarda Devlet Başkanları, Başbakanlar, Meclis Başkanları ve Dışişleri Bakanları düzeyinde olmak üzere yoğunlaşan üst düzey ziyaretlerle ivme kazanmıştır. İki ülke arasındaki dostane ilişkilerin daha gelişmesini sağlayan ziyaretler sırasında ikili münasebetlerin ahdi çerçevesinin tamamlanmasını temin eden ve çeşitli alanlara yönelik işbirliği imkanlarının değerlendirilmesini öngören pek çok anlaşma da imzalanmıştır. Kuveyt’le aramızda çeşitli alanlarda imzalanmış olan 38 anlaşma, protokol ve mutabakat zaptı bulunmaktadır.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 27-28 Nisan 2015 tarihlerinde Kuveyt’e, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah 28-30 Nisan 2013 tarihlerinde ülkemize birer resmi ziyaret gerçekleştirmişlerdir.

 

Kuveyt’le ekonomik ve ticari ilişkilerimiz günden güne gelişen bir seyir izlemektedir. İkili ticaret hacmimiz 2015 yılında 700 milyon ABD Doları’na yaklaşmıştır. Bu hacmin yaklaşık dörtte üçünü Kuveyt’e yaptığımız ihracat oluşturmaktadır. Ülkemizde halen 211 Kuveyt menşeli firma faaliyet göstermekte olup Kuveyt’in Türkiye’deki doğrudan yatırımları son on yıllık dönemde toplam 1,6 milyar Dolar’ı aşmıştır. Ülkemizde yatırım yapan Kuveyt menşeli firmalar genel olarak finans, gayrimenkul, ticaret ve endüstri alanlarında faaliyette bulunmaktadır.

 

Kuveyt’e ihracatımız 2015’de 500 milyon Dolar’a, Kuveyt’ten ithalatımız ise 200 milyon Dolar’a yükselmiştir.

 

Türkiye’de emlak edinen Kuveytlilerin sayısı giderek artmaktadır. Kuveytliler ülkemizde mülk edinen yabancı ülke vatandaşları arasında ilk sıralarda gelmekte ve Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkelerin vatandaşları arasında birinci sırada yer almaktadırlar. Bu kapsamda Kuveyt vatandaşlarının ülkemizde edindiği gayrimenkul sayısı 2015’de yaklaşık yüzde 10 artmıştır. Ülkemizi ziyaret eden Kuveytlilerin sayısı da son yıllarda kayda değer artış göstermiş olup, hava yoluyla Kuveyt’ten Türkiye’ye gelen yolcu sayısı yıllık 220 bine yaklaşmıştır.